HEMEN BAŞVUR!

AVUSTURYA VİZESİ

Resmi ismi Avusturya Cumhuriyeti başkenti Viyenadır. 83,870 km2 yüz ölçümüne sahip ülke nüfusu 8,780,000 dir. Para birimi olarak Euro (€) kullanılır. Avrupa'nın doğusunda alp dağlarının eteklerinde yer alır. Avusturya vizesi almak isteyenler için sunmuş olduğumuz hizmet sayesinde Avusturya ize başvuru işlemleri ve gerekli evraklar konusunda merak ettiğiniz her türlü bilgiye ulaşmanızı sağlamaktayız. Detaylı bilgi için lütfen 0312 429 0115 numaralı çağrı merkezimizi arayınız. Hemen başvur linkini tıklayıp iletişim formumuzu doldurmanız durumunda en kısa sürede sizinle iletişime geçeçegiz.

AVUSTURYA TURİST VİZESİ

Türk vatandaşlarının Avusturya’ya yapacakları seyahatler için vize alma zorunluluğu vardır. Bu zorunluluk umuma mahsus bordo renkli pasaportlar için geçerlidir.  Yeşil pasaport sahibi olanlar için 6 ay içinde 90 günü aşmamak şartı ile ülkeye vizesiz seyahat edebilirler. Avusturya Cumhuriyetine yapacağınız vize başvurularında seyahat sağlık sigortası yaptırma zorunluluğunuz vardır. Yapılacak olan seyahat sağlık sigortaları 30000€ teminatlı Avrupa ülkelerinde geçerlidir ibaresi bulunmalı ve seyahat tarihlerini kapsamak zorundadır. Tüm şartları sağlamanız durumda Avusturya Cumhuriyetine vize talebinde bulunabilirsiniz. Avusturya vize başvuru sürecinize dahil her türlü bilgiyi ve desteği Avusturya vize danışmanlarımızdan 0312 429 0115 numaralı telefonu arayarak alabilirsiniz.

Vizeelcisi.com Avusturya vize başvuru merkezi departmanı Avusturya seyahatinizde ihtiyacınız olan her türlü vize için (turistlik, aile ziyareti, ticari vb.) yardımcı olup destek vermektedir.

Avusturya Cumhuriyeti kısa süreli   90 günü aşmayan C tipi vize için talep de bulunacaksanız VFS GLOBAL başvuru merkezine, 90 günü aşan D tipi (oturum) vize talebinde bulunacaksanız bağlı bulunduğunuz Avusturya Cumhuriyeti konsolosluğuna Türsab (Turizm Bakanlığı) A sınıfı işletme belgesine sahip firmamız aracılığı ile talepte bulunabilirsiniz. Bu işlemlerinizin eksiksiz ve hızlı bir şekilde olmasına olanak sağlayacaktır. Tavsiyemiz daha önce vize başvurusunda bulunmadıysanız işlemlerinizi vizeelcisi aracılığı ile yapmanız yönündedir. Çünkü birçok kişi eksiklikler ve yapılan yanlışlardan dolayı ret almaktadır. Firmamız VFS GLOBAL Avusturya başvuru merkezine sizler adına vize talebinde bulunmaya tam yetkilidir.

Schengen Avusturya vizesi için kurmuş olduğumuz sistemde merak edilen her türlü bilgi ne belgeye ulaşmanızı sağlamaktayız. Daha detaylı bilgi ve aklınıza takılan sorular için 0312 429 0115 numaralı telefonumuzu arayabilir veya iletişim formdan mesaj bırakabilirsiniz. Müşteri temsilcimiz en kısa zamanda sizinle iletişime geçecektir.

 

AVUSTURYA TURİST VİZE BAŞVURUSUNDA  İSTENİLEN GENEL EVRAK LİSTESİ

 • PASAPORT: 10 Yıldan eski olmayan talep edilen vize bitiş tarihi itibari ile en az 6 ay geçerliliğinin bulunuyor olması en az iki adet boş sayfası olması gerekmektedir. Varsa eski pasaportunuz üzerindeki vizelerin fotokopileri.
 • BİOMETRİK FOTOĞRAF: Elçiliğin istediği ölçülere uygun, arka fonu beyaz yeni çekilşilmiş daha önce pasaport ve vizede kullanılmamış 35x45mm ebatlarında olmalıdır.
 • BAŞVURU FORMU: Başvuru formunun eksiksiz olarak doldurulması ve başvuru sahibi tarafından 3. Ve 4. Sayfalarda bulunan alanların imzalanması ve tarih yazılı olması gerekir.
 • SEYAHAT SAĞLIK SİGORTASI: Schengen Avrupa ülkelerinde geçerlidir ibaresi bulunan ve en az 30000€ teminatlı olması gerekmektedir. Ayrıca Seyahat tarihini kapsayacak şekilde poliçenizin seyahatinizden bir gün önce başlaması ve  dönüşünüzden 1 gün sonra bitmesi gerekmektedir.
 • SEYAAHAT ULAŞIM REZERVASYONU: Seyahat tarihlerinizi gösteren gidiş dönüş uçak rezervasyonu belgesi ya da tur belgeleri
 • TAM VUKAATLI NÜFÜS KAYIT ÖRNEĞİ: Nüfus idaresinden alınmış mühürlü imzalı yada E-Devlet üzerinden alınmış karekodlu barkodlu tam vukuatlı olmalıdır.
 • YERLEŞİM YERİ: E-Devlet üzerinden alınmış yerleşim yeri belgesi olmalıdır.(ikamet belgesi)
 • BANKA HESAP DÖKÜMÜ: Vize başvurusunda bulunan kişinin şahsi-ticari bankadan alınmış imzalı kaşeli son 3 aya ait hareketli hesap dökümü olmalıdır.
 • KONAKLAMA BELGELERİ: Aile veya arkadaş ziyareti için gidilecek ise davetiye belgesi aslı ve fotokopisi ile davet edenin pasaport kimlik fotokopileri ve gelir belgeleri gerekir. Seyahat amacınız turisttik ise konaklanacak otel rezervasyonu ibraz edilmelidir.
 • EK GELİR BELGESİ: Eğer var ise tapu, araç ruhsatı, kira geliri gibi ek belgeler sunabilirsiniz

 

AVUSTURYA VİZE BAŞVURUSUNDA YUKARIDAKİ BELGELERE EK OLARAK;

 

Bordrolu Çalışan,

 • ŞİRKET YAZISI: Şirketinizin antetli kağıdına yazılmış şirketteki görevinizin yazılı olduğu ve gideceğiniz tarihlerde izinli olduğunuzu gösteren şirketinizin imza yetkilisi tarafından kaşelenmiş ve imzalanmış izin yazısı.
 • MAAŞ BORDROSU: Son 3 aylık maaş bordronuz imzalı ve kaşeli olmalıdır.
 • SGK EVRAKLARI: SGK işe giriş bildirgesi ve hizmet dökümü
 • ŞİRKET EVRAKLARI: Çalıştığınız şirkete ait belgeler. Ticaret odası kaydı, Faaliyet belgesi, Vergi levhası fotokopisi, imza sirküleri, ticaret sicil gazetesi fotokopisi.

Şirket Sahipleri,

 • ŞİRKET YAZISI: Şirketin antetli kağıdına yazılmış ve yetkili tarafından imza edilmiş kaşeli vize talep dilekçesi
 • ŞİRKET EVRAKLARI: Sahibi ya da ortağı olduğunuz şirkete ait Ticaret odası kaydı, Faaliyet belgesi, Vergi levhası fotokopisi, imza sirküleri, ticaret sicil gazetesi fotokopisi.

Kamu Çalışanlarından,

 • İZİN YAZISI: Çalıştığınız kurumdan alınan izin yazısı
 • MAAŞ BORDROSU: Son 3 aylık maaş bordronuz imzalı ve kaşeli olmalıdır.
 • KURUM KİMLİĞİ: Çalıştığınız kurumdaki kimlik kartınızın fotokopisi

Öğrencilerden,

 • İZİN YAZISI: Öğrenim gördüğü okuldan alınan ve seyahat tarihlerini içeren izin yazısı mühürlü ve imzalı olarak alınmalıdır.
 • ÖĞRENCİ BELGESİ: Öğrenim gördüğü okuldan veya E-devlet üzerinden alınan öğrenci belgesi

 

NOT: Başvuruda bulunacak kişi 18 yaşından küçük ise doldurulan başvuru formu ebeveynleri tarafında imza edilecektir. 12 yaş altı çocuklar biometri işlemlerinden muaftırlar. Eğer seyahat edecek çocuk 18 yaş altında ise ve ebeveynler den birisi yanında yok ise seyahat etmeyen ebeveyn noterden muvafakatname vermek zorundadır.

Emeklilerden,

 • EMEKLİLİK BELGESİ: SGK dan alınmış emekli olduğunuzu gösteren yazı ya da emekli kartı fotokopisi banka hesap cüzdanı vb.

Çiftçilerden,

 • ÇİTFTÇİLİK BELGESİ: Bağlı bulunduğunuz ziraat odasından alınan mühürlü çiftçilik belgesi
 • TAPU: Çiftçilik yaptığınız arazinin tapu belgesi veya kira sözleşmesi

 

UYARI

Gerek turistik gerekse aile ziyareti için yapacağınız vize başvurularında istenilen evrakları eksiksiz ibraz etmeniz gerekmektedir aksi takdirde eksik olan evraklar için eksik evrak formu imzalatılacak olup elçilik/konsolosluk bölümüne bu şekilde iletilecektir. Elçiliğin/ konsolosluğun sizden her zaman ek evrak isteme hakkı bulunmaktadır. Evraklarınızı eksiksiz teslim etmeniz vizenizi kesin alacağınız anlamına gelmemektedir. Nihai karar Avusturya elçiliği/konsolosluğu vize departmanına aittir. Firmamızın VFS GLOBAL Avusturya vize  başvuru merkezi ve Avusturya Büyükelçiligi / Konsolosluğu ile bir bağlantısı yoktur. Size vize başvurunuzun olumlu sonuçlanacağı konusunda %100 garanti veren ya da randevu için para talep eden kişi veya kuruma itibar etmeyiniz.

Avusturya vize başvurunuzu firmamız ile yaparsanız profesyonel bir hizmet alarak eksik evrak gelgit derdinden kurtulmuş  ve başvuru süreciniz kısa bir sürede tamamlamış olursunuz. Avusturya Büyükelçiliği / konsolosluğu vize departmanı tarafından vize işlem süresi 15 iş günü olarak belirtilmiştir fakat yoğunluğa göre süre değişkenlik gösterebilmektedir.

Avusturya ya yapacağınız seyahatlerde sıkıntı yaşamamanız için vize başvurularınızı en geç seyahatinize 1 ay kala yapmanızı öneririz. Unutmayınız ki  schengen ülkelerine seyahatinize 3 ay kala vize başvurusunda bulunabilirsiniz.

 

Önemli Notlar

 • Bütün resmi  evrakların tasdikli Almanca veya İngilizce tercümesi yaptırılmalıdır.
 • Avusturya Turistik Vizesi için ilk başvurunun yapılması durumunda; Avusturya Turistik Vize için gerekli evrakların tümünün hem orijinal hem de fotokopisi birlikte sunulması gerekir.
 • Bütün bu istenilen belgelerin dışında konsolosluğun sizden ek evrak talep etmesi durumunda onları da hazırlayıp iletme zorunluluğunuz bulunmaktadır.
 • Avusturya’ya her vize başvurunuzda biometri işlemleri zorunludur. Her vize başvurunuzda

 

HAZIRLANACAK EVRAKLARLA İLGİLİ ÖNEMLİ AÇIKLAMALAR !!

PASAPORT NASIL OLMALI: Avusturya ya yapmayı planladığınız turistlik, ticari, aile ve arkadaş ziyareti vize müracatlarınızda kullanacağınız pasaportunuz 10 yıldan daha eski olmamalıdır. Pasaportunuzda en az yan yana 2 boş sayfa bulunmalı seyahat dönüş tarihinizden sonra en az 6 ay geçerliliğinin daha olması gerekmektedir. Yıpranmış, tahrip edilmiş, eksik sayfası bulunan pasaportlar geçersizdir. Varsa eski pasaportunuz ve daha önceki vizeleriniz ibraz edilmelidir. Bunların ibraz edilmesi yeni alacağınız vizede size kolaylık sağlayacaktır.

BİOMETRİK FOTOĞRAF: Avusturya vize başvurularında kullanılacak fotoğraflarınızda aranacak bağzı özellikler vardır. ilk olarak fotoğrafınız arka fonu beyaz ve 35×45 mm boyutlarında biometrik özellikte olmalıdır. fotoğrafta yüzünüz tamamen görünür olmalı çene ve baş arası mesafe 32 ila 36 mm standartlarına uygun olmalıdır. Dini inançları gereği başını kapatan bayanlarda yanaklar ve kaşlar görünmelidir. Yüzünüzde bulunan yara, ben vb. izler kesinlikle rötuş yaptırılmamalıdır. Avusturya vizesi için yapacağınız başvurularda verdiğiniz biometrik fotoğrafların pasaportunuzda ve önceki vizelerinizde kullanılmamış ve son 3 ay içerisinde çekilmiş olmasına özen gösteriniz.

BAŞVURU FORMU: Avusturya vize başvuru formu doldurulurken dikkati olunmalı ve gerçek bilgiler verilmelidir. Başvuru formu eksiksiz doldurulmalı 3. ve 4. sayfada bulunan imza alanları başvuru sahibi tarafından ıslak olarak imzalanmalı başvuruda bulunulan ilin adı ve başvuru tarihide yazılmalıdır. 1. sayfada kişisel bilgilerinizin yanı sıra mesleğiniz , işyeri adresi, mail adresi ve telefon numaranız mutlaka yer almalıdır ayrıca bu sayfada ülkede kalınacak gün sayısı da belirtilmelidir. 2. sayfada bulunan ülkeye giriş çıkış tarihleri, davetçi bilgileri, kalacağınız yer adı adresi eksiksiz olarak yazılmalı masrafların kim tarafında finanse edileceği de yine bu sayfada belirtilmelidir.
18 yaşın altındaki çocuklar için başvuru formunun 3.ve 4. sayfasında bulunan imza alanları yasal veliler tarafından (anne ve babası) imzalanmalıdır. Çocuk seyahati sadece annesi veya babası ile gerçekleştirecek ise diğer velisinin noterden onaylı muvaffakatı gerekir.

SEYAHAT SAĞLIK SİGORTASI: Avrupa Schengen ülkelerine yapmayı planladığınız seyahatlerde yapacağınız vize başvurularında seyahat sağlık sigortası yaptırmak zorundasınız. Zorunlu seyahat sağlık sigortası yaptırırken dikkat edilmesi gereken husus sigorta poliçenizin başlangıç ve bitiş tarihleridir. Sigortanız seyahatinizden 1 gün öncesinde başlamalı ve dönüş tarihinizden 1 gün sonra sona ermelidir. Eğer sigorta tarihleri seyahat tarihlerinizi kapsamıyorsa başvurunuz kabul edilmez ya da bu durum ret almanıza sebep olabilir. Seyahat sağlık sigortası yaptırmak yurtdışına yapacağınız seyahatlerde sizi başınıza gelecek ani rahatsızlıklar, kazalar, vefat ve bagajlarınızın kaybolması durumunda güvence altına almaktadır.

TAM VUKAATLI NÜFUS KAYIT ÖRNEĞİ: Alacağınız nüfus kayıt örneğinin tam vukaatlı ve yeni tarihli olması önemlidir aksi takdirde bu belge kabul edilmez ve yenisi talep edilir. Tam vukuatlı nüfus kayıt örneği aile ve yerleşim yeri adres bilgilerinizi içerir. Bu belgeyi nüfus müdürlüklerinden imzalı kaşeli veya e-Devlet üzerinden barkodlu almanız gerekir. Bu belgeye ek olarak üzerinde Tc kimlik numarası yazılı kimlik kartı fotokopinizi de eklemelisiniz.

BANKA HESAP DÖKÜMÜ: Avusturya vize başvurusunda bulunacak olan kişiler finansal durumunuzu belgelemek için banka hesap dökümü vermelisiniz. İstenilen banka hesap dökümü son üç aylık hareketli ve son 1 hafta içerisinde alınmış banka yetkilisi tarafından ıslak imza edilmiş ve kaşelenmiş hesap dökümünüz olmalıdır. Banka hesabınızda en az seyahatinizi finanse edebilecek kadar para bulunmalıdır. Bakiyesiz hesaplar dikkate alınmaz. Bankanızda fazla para olması uzun süreli vize almanızda size yardımcı olacaktır.

KONAKLAMA BELGELERİ: Avusturya vize başvurularında konaklama belgesi sunmak zorundasınız. Turist veya ticari olarak seyahat yapmayı planlayanlar için otel rezarvasyonu gereklidir. Yapılacak olan otel rezervasyonunda seyahat sürelerini kapsayacak şekilde konfirme edilmiş olmalıdır. Aile ve arkadaş ziyareti için gidecekseniz davetiye gerekir. Davet eden kişi ya da kişiler yanında konaklayacaksanız davetiye üzerinde bulunan adresi beyan edebilirsiniz.

SEYAHAT DİLEKÇESİ: Avusturya vize başvurusunda bulunacak kişi elçiliğe hitaben vize talep dilekçesi yazmalıdır. Yazılacak olan dilekçede seyahat tarihleri, konaklanacak yerin adresi ve masrafların kim tarafında karşılanacağı belirtilmelidir. Dilekçenizde imza ve tarih olmalıdır.

EK GELİR BELGELERİ: Avusturya vizesi başvurularınızda eğer var ise mutlaka ek gelir belgesi fotokopisi veriniz. Bu belgeler adınıza kayıtlı gayrimenkul tapusu, yine adınıza kayıtlı araç ruhsatı veya kira kontratı olabilir. Bu tarz belgelerin verilmesi sizi daha güvenilir göstereceğinden vizenizi almanıza katkı sağlayacaktır.

 

AVUSTURYA VİZESİ BİOMETRİ İŞLEMLERİ
Avusturya vizesi almak için başvuruda bulunacak kişiler biomerti işlemlerine tabidir. 25.09.2014 tarihinden itibaren biometri işlemine geçilmiştir. Vize başvurusunda bulunan kişiler biometri işlemleri kapsamında başvuruda parmak izi vermek zorundadır. Verilen parmak izleri Schengen bilgi sistemi veri tabanında 5 yıl süre ile saklanmaktadır. Avusturya vize başvurunuzda her sefer parmak izi verme zorunluluğunuz bulunmaktadır. 12 yaş altı çocuklar ve parmak izi veremeyecek olan engelli kişiler biometri işlemlerinden muaftırlar.

AVUSTURYA VİZE BAŞVURU İŞLEMLERİ VE PASAPORT İADESİ
Avusturya vizesi başvurusu için öncelikle randevu almanız gerekir. Evraklarınızı eksiksiz bir şekilde hazırladıktan sonra alınan randevu günü ve saatinde VFS GLOBAL vize başvuru merkezinde hazır olarak bulunmanız gerekir. Sıra gelince dosyanız teslim edilir inceleme sonrasında dosyanız eksiksiz ve tam ise vize harcı ve koordinasyon ücret ödemesinin ardından biometri işlemleriniz alınır ve başvurunuz tamamlanmış olur.
Başvurunuz alındıktan sonra ilgili Elçilik/Konsolosluk vize departmanına gönderilir. Burada yapılan incelemenin ardından karar verilir ve pasaportunuz başvuru yaptığınız merkeze gönderilir ve buradan teslim edilir. Pasaportunuzu aldıktan sonra sonuç olumlu ise verilen vize üzerindeki bilgilerinizin doğruluğunu kontrol etmeyi unutmayınız.

AVUSTURYA TURİST VİZESİ NEDİR?
Avusturya turist vizesi C tipi kısa süreli vize olarak tarif edilmektedir. Bu vizeyi alan kişiler en fazla 90 gün (3 ay) için seyahat hakkına sahip olurlar. Bu süre bitiminde ülkeyi terk etmek zorundadırlar. Bu vize türü Schengen vizesi olarakta adlandırılmaktadır. Shengen vizesi alan kişiler Schengen üyesi olan Avrupa ülkelerinde vize süreleri boyunca serbestçe dolaşabileceklerdir fakat ilk giriş ülkeleri vize aldıkları schengen ülkesi olmalıdır.

AVUSTURYA VİZE RANDEVUSU İÇİN AŞAĞIDAKİ FORMUDOLDURUNUZ !

 

AVUSTURYA AİLE ZİYARETİ VİZESİ

Türk vatandaşlarının Avusturya’ya yapacakları seyahatler için vize alma zorunluluğu vardır. Bu zorunluluk umuma mahsus bordo renkli pasaportlar için geçerlidir.  Yeşil pasaport sahibi olanlar için 6 ay içinde 90 günü aşmamak şartı ile ülkeye vizesiz seyahat edebilirler. Avusturya Cumhuriyetine yapacağınız vize başvurularında seyahat sağlık sigortası yaptırma zorunluluğunuz vardır. Yapılacak olan seyahat sağlık sigortaları 30000€ teminatlı Avrupa ülkelerinde geçerlidir ibaresi bulunmalı ve seyahat tarihlerini kapsamak zorundadır. Tüm şartları sağlamanız durumda Avusturya Cumhuriyetine vize talebinde bulunabilirsiniz. Avusturya vize başvuru sürecinize dahil her türlü bilgiyi ve desteği Avusturya vize danışmanlarımızdan 0312 429 0115 numaralı telefonu arayarak alabilirsiniz.

Vizeelcisi.com Avusturya vize başvuru merkezi departmanı Avusturya seyahatinizde ihtiyacınız olan her türlü vize için (turistlik, aile ziyareti, ticari vb.) yardımcı olup destek vermektedir.

Avusturya Cumhuriyeti kısa süreli   90 günü aşmayan C tipi vize için talep de bulunacaksanız VFS GLOBAL başvuru merkezine, 90 günü aşan D tipi (oturum) vize talebinde bulunacaksanız bağlı bulunduğunuz Avusturya Cumhuriyeti konsolosluğuna Türsab (Turizm Bakanlığı) A sınıfı işletme belgesine sahip firmamız aracılığı ile talepte bulunabilirsiniz. Bu işlemlerinizin eksiksiz ve hızlı bir şekilde olmasına olanak sağlayacaktır. Tavsiyemiz daha önce vize başvurusunda bulunmadıysanız işlemlerinizi vizeelcisi aracılığı ile yapmanız yönündedir. Çünkü birçok kişi eksiklikler ve yapılan yanlışlardan dolayı ret almaktadır. Firmamız VFS GLOBAL Avusturya başvuru merkezine sizler adına vize talebinde bulunmaya tam yetkilidir.

Schengen Avusturya vizesi için kurmuş olduğumuz sistemde merak edilen her türlü bilgi ne belgeye ulaşmanızı sağlamaktayız. Daha detaylı bilgi ve aklınıza takılan sorular için 0312 429 0115 numaralı telefonumuzu arayabilir veya iletişim formdan mesaj bırakabilirsiniz. Müşteri temsilcimiz en kısa zamanda sizinle iletişime geçecektir.

 

AVUSTURYA TURİST VİZE BAŞVURUSUNDA  İSTENİLEN GENEL EVRAK LİSTESİ

 • PASAPORT: 10 Yıldan eski olmayan talep edilen vize bitiş tarihi itibari ile en az 6 ay geçerliliğinin bulunuyor olması en az iki adet boş sayfası olması gerekmektedir. Varsa eski pasaportunuz üzerindeki vizelerin fotokopileri.
 • BİOMETRİK FOTOĞRAF: Elçiliğin istediği ölçülere uygun, arka fonu beyaz yeni çekilşilmiş daha önce pasaport ve vizede kullanılmamış 35x45mm ebatlarında olmalıdır.
 • BAŞVURU FORMU: Başvuru formunun eksiksiz olarak doldurulması ve başvuru sahibi tarafından 3. Ve 4. Sayfalarda bulunan alanların imzalanması ve tarih yazılı olması gerekir.
 • SEYAHAT SAĞLIK SİGORTASI: Schengen Avrupa ülkelerinde geçerlidir ibaresi bulunan ve en az 30000€ teminatlı olması gerekmektedir. Ayrıca Seyahat tarihini kapsayacak şekilde poliçenizin seyahatinizden bir gün önce başlaması ve  dönüşünüzden 1 gün sonra bitmesi gerekmektedir.
 • SEYAAHAT ULAŞIM REZERVASYONU: Seyahat tarihlerinizi gösteren gidiş dönüş uçak rezervasyonu belgesi ya da tur belgeleri
 • TAM VUKAATLI NÜFÜS KAYIT ÖRNEĞİ: Nüfus idaresinden alınmış mühürlü imzalı yada E-Devlet üzerinden alınmış karekodlu barkodlu tam vukuatlı olmalıdır.
 • YERLEŞİM YERİ: E-Devlet üzerinden alınmış yerleşim yeri belgesi olmalıdır.(ikamet belgesi)
 • BANKA HESAP DÖKÜMÜ: Vize başvurusunda bulunan kişinin şahsi-ticari bankadan alınmış imzalı kaşeli son 3 aya ait hareketli hesap dökümü olmalıdır.
 • KONAKLAMA BELGELERİ: Aile veya arkadaş ziyareti için gidilecek ise davetiye belgesi aslı ve fotokopisi ile davet edenin pasaport kimlik fotokopileri ve gelir belgeleri gerekir. Seyahat amacınız turisttik ise konaklanacak otel rezervasyonu ibraz edilmelidir.
 • EK GELİR BELGESİ: Eğer var ise tapu, araç ruhsatı, kira geliri gibi ek belgeler sunabilirsiniz

 

AVUSTURYA VİZE BAŞVURUSUNDA YUKARIDAKİ BELGELERE EK OLARAK;

 

Bordrolu Çalışan,

 • ŞİRKET YAZISI: Şirketinizin antetli kağıdına yazılmış şirketteki görevinizin yazılı olduğu ve gideceğiniz tarihlerde izinli olduğunuzu gösteren şirketinizin imza yetkilisi tarafından kaşelenmiş ve imzalanmış izin yazısı.
 • MAAŞ BORDROSU: Son 3 aylık maaş bordronuz imzalı ve kaşeli olmalıdır.
 • SGK EVRAKLARI: SGK işe giriş bildirgesi ve hizmet dökümü
 • ŞİRKET EVRAKLARI: Çalıştığınız şirkete ait belgeler. Ticaret odası kaydı, Faaliyet belgesi, Vergi levhası fotokopisi, imza sirküleri, ticaret sicil gazetesi fotokopisi.

Şirket Sahipleri,

 • ŞİRKET YAZISI: Şirketin antetli kağıdına yazılmış ve yetkili tarafından imza edilmiş kaşeli vize talep dilekçesi
 • ŞİRKET EVRAKLARI: Sahibi ya da ortağı olduğunuz şirkete ait Ticaret odası kaydı, Faaliyet belgesi, Vergi levhası fotokopisi, imza sirküleri, ticaret sicil gazetesi fotokopisi.

Kamu Çalışanlarından,

 • İZİN YAZISI: Çalıştığınız kurumdan alınan izin yazısı
 • MAAŞ BORDROSU: Son 3 aylık maaş bordronuz imzalı ve kaşeli olmalıdır.
 • KURUM KİMLİĞİ: Çalıştığınız kurumdaki kimlik kartınızın fotokopisi

Öğrencilerden,

 • İZİN YAZISI: Öğrenim gördüğü okuldan alınan ve seyahat tarihlerini içeren izin yazısı mühürlü ve imzalı olarak alınmalıdır.
 • ÖĞRENCİ BELGESİ: Öğrenim gördüğü okuldan veya E-devlet üzerinden alınan öğrenci belgesi

 

NOT: Başvuruda bulunacak kişi 18 yaşından küçük ise doldurulan başvuru formu ebeveynleri tarafında imza edilecektir. 12 yaş altı çocuklar biometri işlemlerinden muaftırlar. Eğer seyahat edecek çocuk 18 yaş altında ise ve ebeveynler den birisi yanında yok ise seyahat etmeyen ebeveyn noterden muvafakatname vermek zorundadır.

Emeklilerden,

 • EMEKLİLİK BELGESİ: SGK dan alınmış emekli olduğunuzu gösteren yazı ya da emekli kartı fotokopisi banka hesap cüzdanı vb.

Çiftçilerden,

 • ÇİTFTÇİLİK BELGESİ: Bağlı bulunduğunuz ziraat odasından alınan mühürlü çiftçilik belgesi
 • TAPU: Çiftçilik yaptığınız arazinin tapu belgesi veya kira sözleşmesi

 

UYARI

Gerek turistik gerekse aile ziyareti için yapacağınız vize başvurularında istenilen evrakları eksiksiz ibraz etmeniz gerekmektedir aksi takdirde eksik olan evraklar için eksik evrak formu imzalatılacak olup elçilik/konsolosluk bölümüne bu şekilde iletilecektir. Elçiliğin/ konsolosluğun sizden her zaman ek evrak isteme hakkı bulunmaktadır. Evraklarınızı eksiksiz teslim etmeniz vizenizi kesin alacağınız anlamına gelmemektedir. Nihai karar Avusturya elçiliği/konsolosluğu vize departmanına aittir. Firmamızın VFS GLOBAL Avusturya vize  başvuru merkezi ve Avusturya Büyükelçiligi / Konsolosluğu ile bir bağlantısı yoktur. Size vize başvurunuzun olumlu sonuçlanacağı konusunda %100 garanti veren ya da randevu için para talep eden kişi veya kuruma itibar etmeyiniz.

Avusturya vize başvurunuzu firmamız ile yaparsanız profesyonel bir hizmet alarak eksik evrak gelgit derdinden kurtulmuş  ve başvuru süreciniz kısa bir sürede tamamlamış olursunuz. Avusturya Büyükelçiliği / konsolosluğu vize departmanı tarafından vize işlem süresi 15 iş günü olarak belirtilmiştir fakat yoğunluğa göre süre değişkenlik gösterebilmektedir.

Avusturya ya yapacağınız seyahatlerde sıkıntı yaşamamanız için vize başvurularınızı en geç seyahatinize 1 ay kala yapmanızı öneririz. Unutmayınız ki  schengen ülkelerine seyahatinize 3 ay kala vize başvurusunda bulunabilirsiniz.

 

Önemli Notlar

 • Bütün resmi  evrakların tasdikli Almanca veya İngilizce tercümesi yaptırılmalıdır.
 • Avusturya Turistik Vizesi için ilk başvurunun yapılması durumunda; Avusturya Turistik Vize için gerekli evrakların tümünün hem orijinal hem de fotokopisi birlikte sunulması gerekir.
 • Bütün bu istenilen belgelerin dışında konsolosluğun sizden ek evrak talep etmesi durumunda onları da hazırlayıp iletme zorunluluğunuz bulunmaktadır.
 • Avusturya’ya her vize başvurunuzda biometri işlemleri zorunludur. Her vize başvurunuzda

 
HAZIRLANACAK EVRAKLARLA İLGİLİ ÖNEMLİ AÇIKLAMALAR !!

PASAPORT NASIL OLMALI: Avusturya ya yapmayı planladığınız turistlik, ticari, aile ve arkadaş ziyareti vize müracatlarınızda kullanacağınız pasaportunuz 10 yıldan daha eski olmamalıdır. Pasaportunuzda en az yan yana 2 boş sayfa bulunmalı seyahat dönüş tarihinizden sonra en az 6 ay geçerliliğinin daha olması gerekmektedir. Yıpranmış, tahrip edilmiş, eksik sayfası bulunan pasaportlar geçersizdir. Varsa eski pasaportunuz ve daha önceki vizeleriniz ibraz edilmelidir. Bunların ibraz edilmesi yeni alacağınız vizede size kolaylık sağlayacaktır.

BİOMETRİK FOTOĞRAF: Avusturya vize başvurularında kullanılacak fotoğraflarınızda aranacak bağzı özellikler vardır. ilk olarak fotoğrafınız arka fonu beyaz ve 35×45 mm boyutlarında biometrik özellikte olmalıdır. fotoğrafta yüzünüz tamamen görünür olmalı çene ve baş arası mesafe 32 ila 36 mm standartlarına uygun olmalıdır. Dini inançları gereği başını kapatan bayanlarda yanaklar ve kaşlar görünmelidir. Yüzünüzde bulunan yara, ben vb. izler kesinlikle rötuş yaptırılmamalıdır. Avusturya vizesi için yapacağınız başvurularda verdiğiniz biometrik fotoğrafların pasaportunuzda ve önceki vizelerinizde kullanılmamış ve son 3 ay içerisinde çekilmiş olmasına özen gösteriniz.

BAŞVURU FORMU: Avusturya vize başvuru formu doldurulurken dikkati olunmalı ve gerçek bilgiler verilmelidir. Başvuru formu eksiksiz doldurulmalı 3. ve 4. sayfada bulunan imza alanları başvuru sahibi tarafından ıslak olarak imzalanmalı başvuruda bulunulan ilin adı ve başvuru tarihide yazılmalıdır. 1. sayfada kişisel bilgilerinizin yanı sıra mesleğiniz , işyeri adresi, mail adresi ve telefon numaranız mutlaka yer almalıdır ayrıca bu sayfada ülkede kalınacak gün sayısı da belirtilmelidir. 2. sayfada bulunan ülkeye giriş çıkış tarihleri, davetçi bilgileri, kalacağınız yer adı adresi eksiksiz olarak yazılmalı masrafların kim tarafında finanse edileceği de yine bu sayfada belirtilmelidir.
18 yaşın altındaki çocuklar için başvuru formunun 3.ve 4. sayfasında bulunan imza alanları yasal veliler tarafından (anne ve babası) imzalanmalıdır. Çocuk seyahati sadece annesi veya babası ile gerçekleştirecek ise diğer velisinin noterden onaylı muvaffakatı gerekir.

SEYAHAT SAĞLIK SİGORTASI: Avrupa Schengen ülkelerine yapmayı planladığınız seyahatlerde yapacağınız vize başvurularında seyahat sağlık sigortası yaptırmak zorundasınız. Zorunlu seyahat sağlık sigortası yaptırırken dikkat edilmesi gereken husus sigorta poliçenizin başlangıç ve bitiş tarihleridir. Sigortanız seyahatinizden 1 gün öncesinde başlamalı ve dönüş tarihinizden 1 gün sonra sona ermelidir. Eğer sigorta tarihleri seyahat tarihlerinizi kapsamıyorsa başvurunuz kabul edilmez ya da bu durum ret almanıza sebep olabilir. Seyahat sağlık sigortası yaptırmak yurtdışına yapacağınız seyahatlerde sizi başınıza gelecek ani rahatsızlıklar, kazalar, vefat ve bagajlarınızın kaybolması durumunda güvence altına almaktadır.

TAM VUKAATLI NÜFUS KAYIT ÖRNEĞİ: Alacağınız nüfus kayıt örneğinin tam vukaatlı ve yeni tarihli olması önemlidir aksi takdirde bu belge kabul edilmez ve yenisi talep edilir. Tam vukuatlı nüfus kayıt örneği aile ve yerleşim yeri adres bilgilerinizi içerir. Bu belgeyi nüfus müdürlüklerinden imzalı kaşeli veya e-Devlet üzerinden barkodlu almanız gerekir. Bu belgeye ek olarak üzerinde Tc kimlik numarası yazılı kimlik kartı fotokopinizi de eklemelisiniz.

BANKA HESAP DÖKÜMÜ: Avusturya vize başvurusunda bulunacak olan kişiler finansal durumunuzu belgelemek için banka hesap dökümü vermelisiniz. İstenilen banka hesap dökümü son üç aylık hareketli ve son 1 hafta içerisinde alınmış banka yetkilisi tarafından ıslak imza edilmiş ve kaşelenmiş hesap dökümünüz olmalıdır. Banka hesabınızda en az seyahatinizi finanse edebilecek kadar para bulunmalıdır. Bakiyesiz hesaplar dikkate alınmaz. Bankanızda fazla para olması uzun süreli vize almanızda size yardımcı olacaktır.

KONAKLAMA BELGELERİ: Avusturya vize başvurularında konaklama belgesi sunmak zorundasınız. Turist veya ticari olarak seyahat yapmayı planlayanlar için otel rezarvasyonu gereklidir. Yapılacak olan otel rezervasyonunda seyahat sürelerini kapsayacak şekilde konfirme edilmiş olmalıdır. Aile ve arkadaş ziyareti için gidecekseniz davetiye gerekir. Davet eden kişi ya da kişiler yanında konaklayacaksanız davetiye üzerinde bulunan adresi beyan edebilirsiniz.

SEYAHAT DİLEKÇESİ: Avusturya vize başvurusunda bulunacak kişi elçiliğe hitaben vize talep dilekçesi yazmalıdır. Yazılacak olan dilekçede seyahat tarihleri, konaklanacak yerin adresi ve masrafların kim tarafında karşılanacağı belirtilmelidir. Dilekçenizde imza ve tarih olmalıdır.

EK GELİR BELGELERİ: Avusturya vizesi başvurularınızda eğer var ise mutlaka ek gelir belgesi fotokopisi veriniz. Bu belgeler adınıza kayıtlı gayrimenkul tapusu, yine adınıza kayıtlı araç ruhsatı veya kira kontratı olabilir. Bu tarz belgelerin verilmesi sizi daha güvenilir göstereceğinden vizenizi almanıza katkı sağlayacaktır.

 

AVUSTURYA VİZESİ BİOMETRİ İŞLEMLERİ
Avusturya vizesi almak için başvuruda bulunacak kişiler biomerti işlemlerine tabidir. 25.09.2014 tarihinden itibaren biometri işlemine geçilmiştir. Vize başvurusunda bulunan kişiler biometri işlemleri kapsamında başvuruda parmak izi vermek zorundadır. Verilen parmak izleri Schengen bilgi sistemi veri tabanında 5 yıl süre ile saklanmaktadır. Avusturya vize başvurunuzda her sefer parmak izi verme zorunluluğunuz bulunmaktadır. 12 yaş altı çocuklar ve parmak izi veremeyecek olan engelli kişiler biometri işlemlerinden muaftırlar.

AVUSTURYA VİZE BAŞVURU İŞLEMLERİ VE PASAPORT İADESİ
Avusturya vizesi başvurusu için öncelikle randevu almanız gerekir. Evraklarınızı eksiksiz bir şekilde hazırladıktan sonra alınan randevu günü ve saatinde VFS GLOBAL vize başvuru merkezinde hazır olarak bulunmanız gerekir. Sıra gelince dosyanız teslim edilir inceleme sonrasında dosyanız eksiksiz ve tam ise vize harcı ve koordinasyon ücret ödemesinin ardından biometri işlemleriniz alınır ve başvurunuz tamamlanmış olur.
Başvurunuz alındıktan sonra ilgili Elçilik/Konsolosluk vize departmanına gönderilir. Burada yapılan incelemenin ardından karar verilir ve pasaportunuz başvuru yaptığınız merkeze gönderilir ve buradan teslim edilir. Pasaportunuzu aldıktan sonra sonuç olumlu ise verilen vize üzerindeki bilgilerinizin doğruluğunu kontrol etmeyi unutmayınız.

AVUSTURYA AİLE VE ARKADAŞ ZİYARETİ VİZESİ NEDİR?
Avusturya aile ve arkadaş ziyareti vizesi davet mektubu ile alınabilen C tipi kısa süreli vize olarak tarif edilmektedir.. Bu vizeyi alan kişiler en fazla 90 gün (3 ay) için seyahat hakkına sahip olurlar. Bu süre bitiminde ülkeyi terk etmek zorundadırlar. Bu vize türü Schengen vizesi olarakta adlandırılmaktadır. Shengen vizesi alan kişiler Schengen üyesi olan Avrupa ülkelerinde vize süreleri boyunca serbestçe dolaşabileceklerdir fakat ilk giriş ülkeleri vize aldıkları schengen ülkesi olmalıdır.

AVUSTURYA VİZE RANDEVUSU İÇİN AŞAĞIDAKİ FORMUDOLDURUNUZ !

 

AVUSTURYA TİCARİ VİZESİ

Türk vatandaşlarının Avusturya’ya yapacakları seyahatler için vize alma zorunluluğu vardır. Bu zorunluluk umuma mahsus bordo renkli pasaportlar için geçerlidir.  Yeşil pasaport sahibi olanlar için 6 ay içinde 90 günü aşmamak şartı ile ülkeye vizesiz seyahat edebilirler. Avusturya Cumhuriyetine yapacağınız vize başvurularında seyahat sağlık sigortası yaptırma zorunluluğunuz vardır. Yapılacak olan seyahat sağlık sigortaları 30000€ teminatlı Avrupa ülkelerinde geçerlidir ibaresi bulunmalı ve seyahat tarihlerini kapsamak zorundadır. Tüm şartları sağlamanız durumda Avusturya Cumhuriyetine vize talebinde bulunabilirsiniz. Avusturya vize başvuru sürecinize dahil her türlü bilgiyi ve desteği Avusturya vize danışmanlarımızdan 0312 429 0115 numaralı telefonu arayarak alabilirsiniz.

Vizeelcisi.com Avusturya vize başvuru merkezi departmanı Avusturya seyahatinizde ihtiyacınız olan her türlü vize için (turistlik, aile ziyareti, ticari vb.) yardımcı olup destek vermektedir.

Avusturya Cumhuriyeti kısa süreli   90 günü aşmayan C tipi vize için talep de bulunacaksanız VFS GLOBAL başvuru merkezine, 90 günü aşan D tipi (oturum) vize talebinde bulunacaksanız bağlı bulunduğunuz Avusturya Cumhuriyeti konsolosluğuna Türsab (Turizm Bakanlığı) A sınıfı işletme belgesine sahip firmamız aracılığı ile talepte bulunabilirsiniz. Bu işlemlerinizin eksiksiz ve hızlı bir şekilde olmasına olanak sağlayacaktır. Tavsiyemiz daha önce vize başvurusunda bulunmadıysanız işlemlerinizi vizeelcisi aracılığı ile yapmanız yönündedir. Çünkü birçok kişi eksiklikler ve yapılan yanlışlardan dolayı ret almaktadır. Firmamız VFS GLOBAL Avusturya başvuru merkezine sizler adına vize talebinde bulunmaya tam yetkilidir.

Schengen Avusturya vizesi için kurmuş olduğumuz sistemde merak edilen her türlü bilgi ne belgeye ulaşmanızı sağlamaktayız. Daha detaylı bilgi ve aklınıza takılan sorular için 0312 429 0115 numaralı telefonumuzu arayabilir veya iletişim formdan mesaj bırakabilirsiniz. Müşteri temsilcimiz en kısa zamanda sizinle iletişime geçecektir.

 

AVUSTURYA TİCARİ VİZE BAŞVURUSUNDA  İSTENİLEN GENEL EVRAK LİSTESİ

 • PASAPORT: 10 Yıldan eski olmayan talep edilen vize bitiş tarihi itibari ile en az 6 ay geçerliliğinin bulunuyor olması en az iki adet boş sayfası olması gerekmektedir. Varsa eski pasaportunuz üzerindeki vizelerin fotokopileri.
 • BİOMETRİK FOTOĞRAF: Elçiliğin istediği ölçülere uygun, arka fonu beyaz yeni çekilşilmiş daha önce pasaport ve vizede kullanılmamış 35x45mm ebatlarında olmalıdır.
 • BAŞVURU FORMU: Başvuru formunun eksiksiz olarak doldurulması ve başvuru sahibi tarafından 3. Ve 4. Sayfalarda bulunan alanların imzalanması ve tarih yazılı olması gerekir.
 • SEYAHAT SAĞLIK SİGORTASI: Schengen Avrupa ülkelerinde geçerlidir ibaresi bulunan ve en az 30000€ teminatlı olması gerekmektedir. Ayrıca Seyahat tarihini kapsayacak şekilde poliçenizin seyahatinizden bir gün önce başlaması ve  dönüşünüzden 1 gün sonra bitmesi gerekmektedir.
 • KİMLİK FOTKOPİSİ: Tc kimlik kartı fotokopisi
 • SEYAAHAT ULAŞIM REZERVASYONU: Seyahat tarihlerinizi gösteren gidiş dönüş uçak rezervasyonu belgesi yada tur belgeleri
 • KONAKLAMA BELGELERİ: Otel rezervasyonu. Konaklayacağınız otele dair konfirme edilmiş otel rezervasyon çıktısı
 • TİCARİ DAVET MEKTUBU: Davet eden firmanın adı ve adresi eksiksiz yazılı olmalıdır. Başvuru sahibinin adı soyadı, şirket adı, şirketteki görevi ve şirket adresi, seyahatin amacı ve süresinin yazılı olduğu davet mektubudur.
 • FALİYET BELGESİ: Şirketin yeni tarihli kayıtlı bulunduğu odadan alınmış faaliyet belgesi Bu belge 3 aydan eski olmamalıdır.
 • VERGİ LEVHASI: Güncel son yıla ait vergi levhası fotokopisi
 • BANKA HESAP DÖKÜMÜ: Şirketin son 3 aya ait banka hesap özeti imzalı kaşeli olmalı
 • EK GELİR BELGESİ: Araç ruhsatı, tapu, kira gelirleri ve diğer gelirler gösterilebilir.

 

AVUSTURYA TİCARİ VİZE BAŞVURUSUNDA YUKARIDAKİ BELGELERE EK OLARAK;

 

İşveren ise,

 • TİCARET SİCİL GAZETESİ: Şirketteki ortaklık yapısını gösteren ticaret sicil gazetesi fotokopisi

 

Çalışan ise,

 • ŞİRKET YAZISI: Şirketinizin antetli kağıdına yazılmış şirketteki görevinizin yazılı olduğu ve seyahatin amacı ve gideceğiniz tarihlerde içeren masrafların şirket tarafından karşılanacağını beyan eden dilekçe.
 • SGK İŞE GİRİŞ BİLDİRGESİ: Başvuru sahibinin SGK işe giriş bildirgesi
 • SGK HİZMET DÖKÜMÜ: Başvuru sahibinin SGK hizmet dökümü.
 • MAAŞ BORDROSU: Başvuru sahibinin son 3 aya ait imzalı kaşeli maaş bordrosu.
 • İŞ SÖZLEŞMESİ: Başvuru sahibi şirkette sigortalı çalışmıyorsa şirket ile arasındaki iş akdini kanıtlayıcı noterden iş sözleşmesi.

Çiftçilerden,

 • ÇİTFTÇİLİK BELGESİ: Bağlı bulunduğunuz ziraat odasından alınan mühürlü kazancı gösterir çiftçilik belgesi
 • TAPU: Çiftçilik yaptığınız arazinin tapu belgesi veya kira sözleşmesi

UYARI

Gerek turistik gerekse aile ziyareti için yapacağınız vize başvurularında istenilen evrakları eksiksiz ibraz etmeniz gerekmektedir aksi takdirde eksik olan evraklar için eksik evrak formu imzalatılacak olup elçilik/konsolosluk bölümüne bu şekilde iletilecektir. Elçiliğin/ konsolosluğun sizden her zaman ek evrak isteme hakkı bulunmaktadır. Evraklarınızı eksiksiz teslim etmeniz vizenizi kesin alacağınız anlamına gelmemektedir. Nihai karar Avusturya elçiliği/konsolosluğu vize departmanına aittir. Firmamızın VFS GLOBAL Avusturya vize  başvuru merkezi ve Avusturya Büyükelçiligi / Konsolosluğu ile bir bağlantısı yoktur. Size vize başvurunuzun olumlu sonuçlanacağı konusunda %100 garanti veren ya da randevu için para talep eden kişi veya kuruma itibar etmeyiniz.

Avusturya vize başvurunuzu firmamız ile yaparsanız profesyonel bir hizmet alarak eksik evrak gelgit derdinden kurtulmuş  ve başvuru süreciniz kısa bir sürede tamamlamış olursunuz. Avusturya Büyükelçiliği / konsolosluğu vize departmanı tarafından vize işlem süresi 15 iş günü olarak belirtilmiştir fakat yoğunluğa göre süre değişkenlik gösterebilmektedir.

Avusturya ya yapacağınız seyahatlerde sıkıntı yaşamamanız için vize başvurularınızı en geç seyahatinize 1 ay kala yapmanızı öneririz. Unutmayınız ki  schengen ülkelerine seyahatinize 3 ay kala vize başvurusunda bulunabilirsiniz.

 

Önemli Notlar

 • Bütün resmi  evrakların tasdikli Almanca veya İngilizce tercümesi yaptırılmalıdır.
 • Avusturya Turistik Vizesi için ilk başvurunun yapılması durumunda; Avusturya Turistik Vize için gerekli evrakların tümünün hem orijinal hem de fotokopisi birlikte sunulması gerekir.
 • Bütün bu istenilen belgelerin dışında konsolosluğun sizden ek evrak talep etmesi durumunda onları da hazırlayıp iletme zorunluluğunuz bulunmaktadır.
 • Avusturya’ya her vize başvurunuzda biometri işlemleri zorunludur. Her vize başvurunuzda

 
HAZIRLANACAK EVRAKLARLA İLGİLİ ÖNEMLİ AÇIKLAMALAR !!

PASAPORT NASIL OLMALI: Avusturya ya yapmayı planladığınız turistlik, ticari, aile ve arkadaş ziyareti vize müracatlarınızda kullanacağınız pasaportunuz 10 yıldan daha eski olmamalıdır. Pasaportunuzda en az yan yana 2 boş sayfa bulunmalı seyahat dönüş tarihinizden sonra en az 6 ay geçerliliğinin daha olması gerekmektedir. Yıpranmış, tahrip edilmiş, eksik sayfası bulunan pasaportlar geçersizdir. Varsa eski pasaportunuz ve daha önceki vizeleriniz ibraz edilmelidir. Bunların ibraz edilmesi yeni alacağınız vizede size kolaylık sağlayacaktır.

BİOMETRİK FOTOĞRAF: Avusturya vize başvurularında kullanılacak fotoğraflarınızda aranacak bağzı özellikler vardır. ilk olarak fotoğrafınız arka fonu beyaz ve 35×45 mm boyutlarında biometrik özellikte olmalıdır. fotoğrafta yüzünüz tamamen görünür olmalı çene ve baş arası mesafe 32 ila 36 mm standartlarına uygun olmalıdır. Dini inançları gereği başını kapatan bayanlarda yanaklar ve kaşlar görünmelidir. Yüzünüzde bulunan yara, ben vb. izler kesinlikle rötuş yaptırılmamalıdır. Avusturya vizesi için yapacağınız başvurularda verdiğiniz biometrik fotoğrafların pasaportunuzda ve önceki vizelerinizde kullanılmamış ve son 3 ay içerisinde çekilmiş olmasına özen gösteriniz.

BAŞVURU FORMU: Avusturya vize başvuru formu doldurulurken dikkati olunmalı ve gerçek bilgiler verilmelidir. Başvuru formu eksiksiz doldurulmalı 3. ve 4. sayfada bulunan imza alanları başvuru sahibi tarafından ıslak olarak imzalanmalı başvuruda bulunulan ilin adı ve başvuru tarihide yazılmalıdır. 1. sayfada kişisel bilgilerinizin yanı sıra mesleğiniz , işyeri adresi, mail adresi ve telefon numaranız mutlaka yer almalıdır ayrıca bu sayfada ülkede kalınacak gün sayısı da belirtilmelidir. 2. sayfada bulunan ülkeye giriş çıkış tarihleri, davetçi bilgileri, kalacağınız yer adı adresi eksiksiz olarak yazılmalı masrafların kim tarafında finanse edileceği de yine bu sayfada belirtilmelidir.
18 yaşın altındaki çocuklar için başvuru formunun 3.ve 4. sayfasında bulunan imza alanları yasal veliler tarafından (anne ve babası) imzalanmalıdır. Çocuk seyahati sadece annesi veya babası ile gerçekleştirecek ise diğer velisinin noterden onaylı muvaffakatı gerekir.

SEYAHAT SAĞLIK SİGORTASI: Avrupa Schengen ülkelerine yapmayı planladığınız seyahatlerde yapacağınız vize başvurularında seyahat sağlık sigortası yaptırmak zorundasınız. Zorunlu seyahat sağlık sigortası yaptırırken dikkat edilmesi gereken husus sigorta poliçenizin başlangıç ve bitiş tarihleridir. Sigortanız seyahatinizden 1 gün öncesinde başlamalı ve dönüş tarihinizden 1 gün sonra sona ermelidir. Eğer sigorta tarihleri seyahat tarihlerinizi kapsamıyorsa başvurunuz kabul edilmez ya da bu durum ret almanıza sebep olabilir. Seyahat sağlık sigortası yaptırmak yurtdışına yapacağınız seyahatlerde sizi başınıza gelecek ani rahatsızlıklar, kazalar, vefat ve bagajlarınızın kaybolması durumunda güvence altına almaktadır.

TAM VUKAATLI NÜFUS KAYIT ÖRNEĞİ: Alacağınız nüfus kayıt örneğinin tam vukaatlı ve yeni tarihli olması önemlidir aksi takdirde bu belge kabul edilmez ve yenisi talep edilir. Tam vukuatlı nüfus kayıt örneği aile ve yerleşim yeri adres bilgilerinizi içerir. Bu belgeyi nüfus müdürlüklerinden imzalı kaşeli veya e-Devlet üzerinden barkodlu almanız gerekir. Bu belgeye ek olarak üzerinde Tc kimlik numarası yazılı kimlik kartı fotokopinizi de eklemelisiniz.

BANKA HESAP DÖKÜMÜ: Avusturya vize başvurusunda bulunacak olan kişiler finansal durumunuzu belgelemek için banka hesap dökümü vermelisiniz. İstenilen banka hesap dökümü son üç aylık hareketli ve son 1 hafta içerisinde alınmış banka yetkilisi tarafından ıslak imza edilmiş ve kaşelenmiş hesap dökümünüz olmalıdır. Banka hesabınızda en az seyahatinizi finanse edebilecek kadar para bulunmalıdır. Bakiyesiz hesaplar dikkate alınmaz. Bankanızda fazla para olması uzun süreli vize almanızda size yardımcı olacaktır.

KONAKLAMA BELGELERİ: Avusturya vize başvurularında konaklama belgesi sunmak zorundasınız. Turist veya ticari olarak seyahat yapmayı planlayanlar için otel rezarvasyonu gereklidir. Yapılacak olan otel rezervasyonunda seyahat sürelerini kapsayacak şekilde konfirme edilmiş olmalıdır. Aile ve arkadaş ziyareti için gidecekseniz davetiye gerekir. Davet eden kişi ya da kişiler yanında konaklayacaksanız davetiye üzerinde bulunan adresi beyan edebilirsiniz.

SEYAHAT DİLEKÇESİ: Avusturya vize başvurusunda bulunacak kişi elçiliğe hitaben vize talep dilekçesi yazmalıdır. Yazılacak olan dilekçede seyahat tarihleri, konaklanacak yerin adresi ve masrafların kim tarafında karşılanacağı belirtilmelidir. Dilekçenizde imza ve tarih olmalıdır.

EK GELİR BELGELERİ: Avusturya vizesi başvurularınızda eğer var ise mutlaka ek gelir belgesi fotokopisi veriniz. Bu belgeler adınıza kayıtlı gayrimenkul tapusu, yine adınıza kayıtlı araç ruhsatı veya kira kontratı olabilir. Bu tarz belgelerin verilmesi sizi daha güvenilir göstereceğinden vizenizi almanıza katkı sağlayacaktır.

 

AVUSTURYA VİZESİ BİOMETRİ İŞLEMLERİ
Avusturya vizesi almak için başvuruda bulunacak kişiler biomerti işlemlerine tabidir. 25.09.2014 tarihinden itibaren biometri işlemine geçilmiştir. Vize başvurusunda bulunan kişiler biometri işlemleri kapsamında başvuruda parmak izi vermek zorundadır. Verilen parmak izleri Schengen bilgi sistemi veri tabanında 5 yıl süre ile saklanmaktadır. Avusturya vize başvurunuzda her sefer parmak izi verme zorunluluğunuz bulunmaktadır. 12 yaş altı çocuklar ve parmak izi veremeyecek olan engelli kişiler biometri işlemlerinden muaftırlar.

AVUSTURYA VİZE BAŞVURU İŞLEMLERİ VE PASAPORT İADESİ
Avusturya vizesi başvurusu için öncelikle randevu almanız gerekir. Evraklarınızı eksiksiz bir şekilde hazırladıktan sonra alınan randevu günü ve saatinde VFS GLOBAL vize başvuru merkezinde hazır olarak bulunmanız gerekir. Sıra gelince dosyanız teslim edilir inceleme sonrasında dosyanız eksiksiz ve tam ise vize harcı ve koordinasyon ücret ödemesinin ardından biometri işlemleriniz alınır ve başvurunuz tamamlanmış olur.
Başvurunuz alındıktan sonra ilgili Elçilik/Konsolosluk vize departmanına gönderilir. Burada yapılan incelemenin ardından karar verilir ve pasaportunuz başvuru yaptığınız merkeze gönderilir ve buradan teslim edilir. Pasaportunuzu aldıktan sonra sonuç olumlu ise verilen vize üzerindeki bilgilerinizin doğruluğunu kontrol etmeyi unutmayınız.

AVUSTURYA TİCARİ VİZESİ NEDİR?
Avusturya ticari vizesi ticari davetiye ile alınabilen C tipi kısa süreli vize olarak tarif edilmektedir.. Bu vizeyi alan kişiler en fazla 90 gün (3 ay) için seyahat hakkına sahip olurlar. Bu süre bitiminde ülkeyi terk etmek zorundadırlar. Bu vize türü Schengen vizesi olarakta adlandırılmaktadır. Shengen vizesi alan kişiler Schengen üyesi olan Avrupa ülkelerinde vize süreleri boyunca serbestçe dolaşabileceklerdir fakat ilk giriş ülkeleri vize aldıkları schengen ülkesi olmalıdır.

AVUSTURYA VİZE RANDEVUSU İÇİN AŞAĞIDAKİ FORMU DOLDURUNUZ !

 

Diğer Ülkeler