02 Şub 2018

Hollanda Hakkında Genel Bilgiler

0 Yorum

Hollanda  schengen üyesi bir ülkedir. Başkenti Amsterdam olan ülkenin yönetim şekli ise anayasal bir monarşidir ve kral kraliçe ve bakanlardan oluşmuştur. Krallığın dokunulmazlığı vardır. Bakanlar parlamento ya bağlıdır. Hollanda  eyaletlerden  oluşan bir kıyı devletidir. 41,550 km2 yüz ölçümü ile Almanya ve Belçika arasında Avrupa’nın kuzeybatısında yer alır. Eyaletler ise dış işlerinde hükümete bağlıdır iç işlerinde ise birbirinden bağımsız bir yapıdadır.

Hollanda da deniz iklimi hakimdir her mevsim yağışlı, tipik bir Avrupa ülkesidir. Yazları sıcaklık aşırı olmasa da sıcak, kışları yine aşırı olmasa da ılık geçer. Ani sıcaklık farkları olabilmektedir. Aslında her mevsim güzel ve turistlik bir ülkedir. Resmi dili Hollandaca olan ülkenin para birimi ise Euro’dur. Bisiklet aslında Hollanda’nın simgesidir.  Hollanda da yaşan birçok kişi ulaşım için bisiklet kullanır.

Herkes bilir ki Hollanda en çok hoştayn  cinsi inekleri ile ünlüdür. Bu inekler en çok süt veren cinstir. Ortalama bir inek 30-40 litre süt vermektedir ki buda   Hollanda’yı başka bir şeyi ile daha meşhur etmektedir. Bu şey Hollanda peyniridir. Çok çeşitli ve bir o kadarda kaliteli   peynirler vardır. Bu kadar sütün bol olduğu bir ülkede peynir olmazsa olmazlar arasındadır. Bitmedi Hollanda da çok meşhur diğer bir ürün laledir. Aslında Osmanlı dan gelen lale yetiştiriciliğin ok fazla olması ile birlikte Hollanda ile ilişkilendirilmiştir.

Ülkenin en önemli doğal kaynaklarının başında doğal gaz gelir. Diğer bir yeraltı kaynağı petroldür. Fakat doğal gaz rezervi fazla olmasından dolayı birçok kömür ile çalışan ve ısınan yerler doğalgaza geçiş yapmıştır. Hollanda ayrıca doğal gaz Rezervinin bir bölümünü Almanya ya satmaktadır.

Dümdüz toraklardan oluşan bu ülkenin ekonomisinin büyük bölümü hayvancılık ve tarıma dayalıdır. Ülke toraklarının yaklaşık olarak %70’i tarım arazisi ve ekili alandır. Bunların büyük bölümünü sebze, tahıl, şeker pancarı ve patates oluşturmaktadır.

Hollanda Vizesi

Hollanda  ya  gidecek umuma mahsus pasaport sahibi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları için vize zorunluluğu vardır. Yeşil pasaport sahipleri için 90 günü aşmayan seyahatlerde vize uygulanmaz. Belirlenmiş olan hükümler ve istenilen belgeler göz önünde tutularak Hollanda Cumhuriyeti Büyükelçiliğin de ya da başkonsolosluklarda vize başvuruları incelemeye alınır ve gerekli işlemler yapılarak tarafınıza olumlu ya da olumsuz cevap verilir. Unutmayın ki vize sizin için ülkeye kesin gireceksiniz anlamı taşımaz. Vizeniz olsa dahi gümrük polisinin sizi ülkeye almama yetkisi her zaman vardır. Hollanda vize başvuruları için konsolosluğun yetkili kıldığı firma VFS GLOBAL dir.  Tavsiyemiz eğer başvuru hakkında yeterince bilgiye sahip değilseniz başvurunuzu www.vizeelcisi.com adresinden  yada 0312 429 015  randevu ve bilgi hattını arayarak yaptırabilirsiniz.  Başvurunun yapılabilmesi için VFS GLOBAL dan bilgiler girilerek randevu alınacak, randevu günü ve saati istenen evraklar eksiksiz bir şekilde ibraz edilerek ve sonrasında vize harcı yatırılarak başvuru tamamlanacaktır. Evrakların eksik ya da gerçeği yansıtmaması halinde başvuru kabul edilmez.  Daha önceden alınmış schengen vizesi olan misafirlerimizin başvuruda şahsen bulunmaları gerekmemektedir.

Parmak İzi Uygulaması Nedir

26 Eylül 2014 tarihinden geçerli olmak üzere schengen üyesi ülkeler schengen bilgi sistemine dahil edilmiştir. Bu sistem kapsamında başvuruda bulunacak vatandaşlarımız için parmak izi uygulamasına geçilmiştir. Bu tarihten itibaren ilk kez vize başvurusunda bulunacak tüm vatandaşlar bizzat başvuruda bulunurken parmak izleri yetkili firma aracılığı ile alınarak schengen bilgi sistemine aktarılacaktır. Vermiş olduğunuz bu parmak izleri 5 yıl süre ile geçerli olacak, bu süre sonunda başvuracaklardan tekrar parmak izi alınacaktır. 12 yaş ve altında olan çocuklar bu uygulamadan muaftırlar.

Vize Sürecinizi Nasıl Yönetiyoruz

0312 429 0115 numaralı bilgi ve randevu hattını arayarak bilgi alabilirsiniz. Vize sürecinde öncelikle gidiş amacınızı belirtiniz. Bu bilgi ile konusunda uzman olan danışmanımız tarafından bilgilendirilme süreci başlayacak gerekli evrak listesi size verilecektir. Daha sonra istenilen belgeleri tarafımıza kargo ile yada elden teslim şeklinde iletmeniz gerekir. Oluşturulacak randevu sonrasında belirtilen gün ve saat te başvurunuz yapılır. Müşteri temsilciniz tarafından bilgilendirilirsiniz. Cevap geldikten sonra pasaportunuz tarafınıza teslim edilir böylelikle süreç tamamlanmış olur. Tüm bu süreçte siz karmaşık işlemlerle uğraşmak zorunda kalmaz zamandan kazanır ve vizenizi alarak seyahatin keyfine varırsınız.

Vize Başvurumu Ne Zaman Yapmalıyım

Almanya vize başvurularınızı seyahatinizden 90 gün öncesine kadar yapabilirsiniz. Bazı dönemlerde özellikle bayram, yarı yıl , yılbaşı , gibi hareketli sezonlarda başvuruların 30 gün öncesinde yapılmasında fayda vardır. Bu gibi dönemlerde süreç fazlasıyla uzamaktadır.

[yukarı]
Yazar Hakkında


Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir